Akce / seznam
traktory So, 15. 6. 2013 - Hektoriáda 2013
(traktory)

Hektoriáda 2013

Po roce se opět mohli příznivci domácí techniky a traktorů zvláště dostavit do naší malé vesničky a 15. června se zde zúčastnit již IX. ročníku křepické Hektoriády.

Počasí nám naštěstí opět přálo, soutěžících přijelo dost a tak vydařenému dni nestálo nic v cestě. Původně vznikala tato akce jako taková malá recese pro pobavení nás, pořadatelů, ale postupem času se rozrostla ve velkou akci, hlavní myšlenka však stále zůstává - dobře se bavit. Také proto se sem spousta soutěžících každoročně ráda vrací. Naštěstí nemáme nouzi ani o nové stroje - každý rok je zde k vidění nějaký ten nový kousek. A nemusím snad dodávat že se jedná o velmi krásné stroje a díky domácí výrobě, tak také o jedinečné kousky.

Přestože jsou soutěžní stroje velmi krásné, byla by škoda orientovat se jen na stroje domácí výroby, schovávat doma takové krásné "třicítky zetory" by byl hřích.

Ale stejně jako "staré kousky", tak i ty nové, moderní, stojí za skouknutí a proto i letos jsme pro diváky přichystaly pár strojů - ať je na co se dívat. Kromě traktorů CASE 535 (z firmy AGRO Jevišovice) a CASE 9220 (z firmy VP&DJ Křepice) tak také letos poprvé obrovský traktor Class 5000 - XERION z firmy AGRALL zemědělská technika a.s. z Bantic. A že se nejedná o jen tak ledajaký kousek ale už o pořádný kus traktoru, tak svědčí jeho maximální výkon 524k. A komu se kdy poštěstí sednout si za volant takového "drobečka".

Diváci si také mohli vyzkoušet usednout za volant osobních aut z autoprodejny Libor Suchý z Nového Šaldorfa, nebo i skůtrů firmy Autocentrum Černý z Medlic.

Po příjezdu soutěžících a krátkém úvodním slově čekala soutěžící spanilá jízda obcí. Letos jsme ji však nezakončovali tradičním brodem potoka, což se ukázalo jako veliká chyba. Diváci, ale i soutěžící, si tuto část velmi oblíbili a proto ji příští rok opět zařadíme do programu.

První disciplínou, kterou mohli diváci u nás už párkrát vidět, bylo stavění pneumatiky. Disciplína kde nezáleží ani tak na síle stroje jako spíš umění jeho řidiče.

Do druhé disciplíny jsme si pro soutěžící připravili závodní dráhu nejen pro soutěžní stroje, ale i pro soutěžící samotné. Po zdolání krátké teréní tratě traktorem, čekal na soutěžící slalom s pneumatikou.

O krátké přestávce čekal na diváky zajímavý program - od ukázky gymnastiky až po staré krasavce - veterány ze Znojma.

U třetí disciplíny jsme využili naše terče a časomíru pro požární sport. Soutěžící se po krátké dráze měli trefit do terčů.

Dalčím úkolem soutěžících bylo couvání slalomovou dráhou, na jejímž konci čekalo ještě zatloukání hřebíků levou rukou (případně pravou pro leváky). Úkol to zní jednoduše ale někteří se u něj pěkně zapotili.

Poslední disciplínou pak bylo známé tažení traktoru a dobrovolně pak teréní dráha s napuštěnou vodou.

Fotografie z hektoriády 2013 naleznete zde.

« zpět
Sbor Dobrovolných Hasičů Křepice (zal. 1899)