Akce / seznam
traktory So, 13. 6. 2015 - Hektoriáda 2015
(traktory)

Hektoriáda 2015

Polovina června patří v naší obci traktoristům, a nejinak tomu bylo i v roce 2015 - 13. června se u nás konal 11. ročník oblíbené soutěže traktorů domácí výroby - "Hektoriády".

Počasí nám opět přálo, soutěžících přijelo také dost a to vše napovídalo tomu, že i tento ročník se povede. Návštěvnící se mohli opět těšit nejen na stroje domácí výroby, ale také na sériově vyráběnou techniku - a to jak na kousky které z tovární linky vyjely relativně nedávno, tak na ty starší, které už něco pamatují.

Spanilá jízda

Po krátkém představení strojů je prvním úkolem soutěžících, nebo spíš výsadou, předvedení svého stroje v průvodu obcí - někdy také nazývané "spanilou jízdou", kdy účastníci na strojích hromadně vyrazí z areálu za rybníkem a cestou přes celou obec skončí v lokalitě zvané "v dole". Zde se odehraje divácky asi nejatraktivnější část dne - "brodění potoka".

Jen ti nejodvážnější se vrhají do vod Křepického potoka, jen ti s nejsilnějšími stroji jej přebrodí, a jen ti nejšílenější si to zopakují ještě jednou. A proto, že takových "šílenců" je mezi soutěžícími zatím ještě dost, je brodění tou nejefektnější částí soutěže. Odjet odtud s čistým strojem je pro soutěžící se silným strojem snad tou největší potupou.

1. disciplína

První disciplínou bylo oblíbené stavění pneumatiky. V této disciplíně se ukazuje um jednotlivých soutěžících. Protože jen správná práce s plynem dokáže pneumatiku postavit a přitom nepřevalit na druhou stranu.

Věřte mi, že v této disciplíně fandili pořadatelé skutečně všem závodníkům, protože pokud se jim nepovedlo pneumatiku postavit ale převalit, bylo právě na nich, aby ji přesunuli zpět a v tom vedru to byla pěkná fuška.

2. disciplína

V další disciplíně čekal na soutěžící krátký slalom a průjezd menším terénem. Tato patřila mezi ty jednodušší disciplíny. Navíc už podle popisu je zřejmé, že v tomto kole měly výhodu majitelé rychlejších strojů.

3. disciplína

Zato u třetí disciplíny byla dobrou taktikou rozvaha a pekelné soustředění. Úkolem této úplně nové disciplíny totiž bylo převézt fotbalový míč volně položený na konci dlouhé tyče od startu do cíle. Když balón spadl, nezbylo nic jiného, než seskočit ze stroje a doběhnout si pro něj. A ať to vypadá sebevíc jednoduše, tak při soutěži padaly balóny jako jablka na podzim. Kdo jel pomaleji jel jistěji, a tak nejlepší taktikou bylo nikam nespěchat.

4. disciplína

V další disciplíně se mohla projevit zase kategorie těch silnějších strojů - tentokrát měli soutěžící projet slalom s válem.

5. disciplína

Poslední disciplína byla také úplně nová - jmenovala se "Duel" a jak už název napovídal, účastnili se jí soutěžící ve dvojicích, a jejich úkolem bylo projet rovnou dráhu tam a zpět. Zatímco první soutěžící začínal jízdou vpřed a pak couval, druhý nejprve couval a pak jel dopředu. Do poslední chvíle tak nebylo jisté kdo z dvojice nakonec vyhraje.

Veteráni

O zajímavou podívanou se také postarali majitelé veteránů se svými nádhernými stroji. Všichni jsme tak mohli obdivovat pečlivě udržovaná auta.

Ocenění

Na závěr soutěžního odpoledne čekala na diváky tombola. Každý návštěvník který přispěl na dobrovolném vstupném, obdržel los, díky kterému měl šanci vyhrát některé ceny z naší tomboly. Zatím pečliví rozhodčí počítali výsledné pořadí soutěžících. Rozdání cen tak plynule navázalo v předávání ocenění spolu s diplomem a medailí, a pro nejlepší tři soutěžící pak ještě pohár. Každý soutěžící si tak odnesl malou památku na letošní Hektoriádu.

Poděkování

Na závěr mi dovolte poděkovat všem divákům kteří přišli a podpořili tím náš sbor dobrovolných hasičů, také soutěžícím, kteří se přijeli "vyblbnout" na svých strojích, sponzorům, kteří přispěli svými dary do tomboly, nebo kteří přijeli se svou technikou a veteránům, kteří vytáhli své mazlíčky a s nimi nás přijeli navštívit. Obrovský dík ale patří také všem členkám našeho fanklubu, které nám při této akci velice pomáhaly. A vlastně nejen jim, ale obecně všem, kteří nám pomohli takovouto obrovskou akci uspořádat.

Děkuji, a doufám, že se zase sejdeme na příštím ročníku Hektoriády, opět v polovině června tentokrát to bude ale až v roce 2017.


Další fotografie z hektoriády 2015 naleznete zde.

« zpět
Sbor Dobrovolných Hasičů Křepice (zal. 1899)